Нові парадигми співпраці у Єврорегіоні “Верхній Прут”
Очільниця АГЕНТІВ ЗМІН Прикарпатського університету, доцентка кафедри фінансів Світлана Кропельницька взяла участь в якості спікера в онлайн-засіданні круглого столу «НОВІ ЄВРОПЕЙСЬКІ ПАРАДИГМИ СПІВПРАЦІ ТА ПОТЕНЦІАЛ ЄВРОРЕГІОНУ «ВЕРХНІЙ ПРУТ».
Захід було присвячено 20-річчю з дня утворення Єврорегіону «Верхній Прут» і обєднав учасників учасників трьох країн – Румунія, Молдова та Україна, що і об’єдналися для посилення прикордонної співпраці.
Учасники заходу обговорили сучасні виклики та необхідність втілення нової архітектоніки Єврорегіону «Верхній Прут» в контексті європейських тенденцій пост кризового розвитку. Увагу було приділено й економічним та інфраструктурним моделям тристоронньої єврорегіональної співпраці. Проаналізовано потенціал транскордонної взаємодії громад та інститутів громадянського суспільства на території Єврорегіону «Верхній Прут»
У своєму виступі Світлана Кропельницька, зокрема, наголосила, що саме проектний та кластерний підходи у їх взаємозв’язку та взаємодії мають стати одними із основних інструментів розвитку єврорегіонального співробітництва. Цю думку підтримала більшість ключових спікерів круглого столу.
Нагадаємо, Єврорегіон “Верхній Прут” було утворено 22 вересня 2000 року в місті Ботошань (Румунія). Він вже 20 років об’єднує прикордонні регіони Румунії, Молдови та України з метою тісного економічного співробітництва, спільного вирішення проблем інфраструктури тощо.
Починаючи з 15 жовтня 2003 року до складу Єврорегіон “Верхній Прут” входять Чернівецька та Івано-Франківська області з боку України, Ботошанський та Сучавський повіти з боку Румунії, Фалештський, Єдинецький, Глоденський, Окницький, Ришканський та Бриченський райони з боку Республіки Молдова.Європейським асоційованим партнером Єврорегіон “Верхній Прут” є федеральна земля Карінтія (Австрія).
Головні напрямки діяльності Єврорегіону «Верхній Прут»:
- Розвиток і гармонізація торгівельних і економічних відносин.
- Розробка проектів транскордонного співробітництва.
- Розвиток і впровадження передових технологій.
- Екологічна безпека, попередження забруднень басейнів Дунаю, Прута, Сірету, Дністра і Чорного моря, попередження та ліквідація наслідків промислових аварій і стихійних лих, збільшення кількості екологічно чистих виробництв.
- Гармонізація розвитку інфраструктур, в т.ч. енергетичних систем, транспортних та комунікаційних мереж.
- Розвиток транскордонних взаємин і розширення співробітництва у сферах нормативно-правового забезпечення, науки, освіти, культури, спорту та молоді.
- Забезпечення і впровадження в усіх сферах економічного, соціального, політичного та культурного життя повної та справжньої рівності між особами, які належать до національної меншини, та особами, які належать до більшості населення.
- Охорона здоров’я населення, розвиток туризму і рекреаційної діяльності.